Wśród licznych propozycji aranżacyjnych wnętrz szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się styl skandynawski. Tym, co go charakteryzuje, to piękno ukryte w prostocie, połączone z funkcjonalnością i zapewnieniem maksymalnego komfortu. Styl skandynawski ma korzenie na północy Europy, skąd rozprzestrzenił się na pozostałe kraje.

Jego popularność zawdzięczamy szwedzkiemu malarzowi Carlowi Larssonowi, który malował obrazy przedstawiające aranżacje wnętrz swojego domu, urządzane przez jego żonę. Pomieszczenia te wyróżniały przestronne wnętrza, jasne, pastelowe barwy oraz praktyczne zastosowanie mebli. Mieszkańcy Skandynawii  zmagający się z niedostatkiem światła słonecznego i z pochmurną pogodą, pokochali ten styl za jego ciepłą, przytulną estetykę, lecz nie tylko.  

Co charakteryzuje styl skandynawski?

Tym, co szczególnie wyróżnia stylistykę skandynawską to jej jasna, naturalna kolorystyka. Przeważają kolory białe, odcienie szarości, błękitu, beżu, ecru, z drobnymi akcentami złotego, żółtego, pomarańczowego oraz rozmaite tonacje zieleni. Wnętrza skandynawskie są przestronne i jasne. Okna nie mają ozdób, zasłon ani firan, ponieważ do pomieszczenia ma wpłynąć, jak najwięcej światła.

Warto pamiętać o tym, że styl skandynawski ma kilka odmian, a jedną z nich jest bardzo znany design gustawiański, którego korzenie sięgają XVIII wieku. Design ten narodził się w Szwecji dzięki królowi Gustawowi III, który podczas podróży do Francji zafascynował się neoklasycznymi wnętrzami pałacu króla Ludwika XVI.

Gustaw III postanowił wprowadzić podobne elementy do swojego pałacu w Sztokholmie, modyfikując je o jasne, ciepłe, pastelowe odcienie. Natomiast delikatne gzymsy i wyżłobienia nadały rozjaśnionym meblom lekkości. Ludzie biedni zainspirowani nową stylistyką postanowili wykonywać proste i praktyczne meble z mało kosztownych surowców, takich jak drewno sosnowe.

Współcześnie mamy kilka odmian stylu skandynawskiego, które łączą miłość do natury, ekologii, dzikości, tego co proste, nowoczesne, piękne oraz funkcjonalne. Najpopularniejsze z nich to m.in.: New Nordic, w którym ściany, podłogi są białe, meble szare, a dodatki i dekoracje beżowe lub kremowe. W New Nordic można spotkać plecione dywany, jasne makramy, popielate poduszki i koce.

Z kolei Scandi Chic cechuje się zastosowaniem elementów w kolorze miedzi, złota, srebra, żółtego, pudrowego różu oraz błękitu. Tego typu tonacje występujące w dodatkach bardzo ocieplają wnętrze. Można tu znaleźć również odcienie czerni przeplatane z bielą. Natomiast Dark Nordic to skandynawska wersja odchodząca od bieli na rzecz ciemnych tonacji, takich jak antracyt, czerń, szarości, popiele, granat, przełamane jasnymi tonacjami.

Jakie meble wybrać do wnętrz w stylu skandynawskim?

Do pomieszczeń w stylistyce skandynawskiej doskonale pasują meble z litego drewna z elementami metalowymi, kamiennymi lub szklanymi. Warto postawić na kolorystykę nawiązującą do natury, odcienie ziemiste, brązy, szarości i biele sprawią, że pomieszczenia będą wyglądały nowocześnie, a jednocześnie elegancko. Miłośnicy minimalizmu często inspirują się stylem skandynawskim, który stawia na przestronne, jasne pomieszczenia oraz proste, industrialne rozwiązania stylistyczne.

Dodatki, które nadają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu

Wnętrza skandynawskie bez ciepłych dodatków, byłyby niepełne. Skandynawowie uwielbiają puchate poduchy, ciepłe koce i świeczki zapachowe. Ponadto styl skandynawski wyróżnia się zastosowaniem wzorów geometrycznych, które można spotkać na dywanach, paterach lub obrazach.

Decydując się na styl z północy, warto wprowadzić kilka designerskich  akcentów, np. żółte donice na kwiaty, barwne wazony, jasne świece lub zastawy kuchenne w pastelowych odcieniach. Reasumując, styl skandynawski przeżywa współcześnie prawdziwy renesans, pozwalając na stworzenie wyjątkowego i nieprzeciętnego wnętrza na miarę XXI wieku.