Wygodna sofa, która po rozłożeniu zamienia się w łóżko to rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu sytuacjach. Czasem jest jedynym wyjściem, gdy nie dysponujemy w mieszkaniu wystarczającą liczbą pomieszczeń, by urządzić osobną sypialnię. Przydaje się też, gdy potrzebujemy dodatkowego miejsca do spania, na przykład dla odwiedzających nas gości. Jak wybrać sofę, która będzie jednocześnie pasowała do wystroju salonu, stanowiąc wygodne siedzisko, a w nocy zamieni się w komfortowe łóżko?

Wybór sofy – dopasowanie do potrzeb

Szukając idealnego mebla należy zastanowić się, jakie funkcje ma on przede wszystkim spełniać. Jeśli sofa z funkcją spania ma nam służyć głównie jako kanapa, warto żeby była najbardziej funkcjonalna pod tym względem. Jeśli lubimy wylegiwać się na wypoczynku z książką lub oglądając telewizję, wybierzmy mebel z wygodnym siedziskiem i miękkimi poduszkami. Być może sprawdzi się też kanapa narożna, która poza tym, że jest wygodna do leżenia, będzie też dobrym rozwiązaniem dla większych rodzin. Często zdarza się przecież, że domownicy prześcigają się, kto pierwszy zajmie miejsce na kanapie. Sofa narożna to zwyczajnie więcej komfortowej przestrzeni do wypoczynku.

Nawet jeśli kanapa ma służyć do spania jedynie w sytuacjach awaryjnych, dobrze jest sprawdzić jak spisuje się po rozłożeniu. Nie chcemy przecież, by nasi goście źle wspominali nocleg u nas. W tym wypadku trzeba się też zastanowić czy konieczne jest, aby kanapa miała schowek na pościel. Jeśli mamy na nią inne miejsce, może warto z niego zrezygnować na rzecz pozostałych funkcji.

Jedna sofa – wiele rozwiązań

Jeśli dysponujemy w swoim mieszkaniu niewielką ilością miejsca, jedno pomieszczenie zazwyczaj służy jako salon, sypialnia, a czasem też jadalnia i kuchnia. W takich sytuacjach niezwykle ważne jest stworzenie na niewielkim metrażu komfortowej przestrzeni wielofunkcyjnej. Sofa z funkcją spania będzie tu wyjściem idealnym. Bardzo istotne będzie tu sprawdzenie przed zakupem jej wymiarów. Ważne, by (szczególnie po rozłożeniu) w pokoju pozostała jeszcze jakaś wolna przestrzeń do poruszania się, a inne meble nie musiały być za każdym razem przesuwane.

Jeśli planujemy kupić mebel, który każdego dnia będzie składany i rozkładany, ważnym aspektem będzie sprawdzenie jak funkcjonuje ten mechanizm. Na rynku dostępne są sofy z funkcją spania, których rozłożenie zajmuje kilka sekund oraz nie wymaga dużego wysiłku. Do wyboru jest kilka różnych systemów rozkładania: klik-klak, DL, wózek, system włoski i belgijski, dlatego dobrze wypróbować, który jest dla nas najwygodniejszy. W małych pomieszczeniach niekiedy liczy się każdy centymetr przestrzeni. Dlatego sprawdzi się tu mebel ze schowkiem na pościel. Być może uda się znaleźć taki, którego wielkość pozwoli też na przechowywanie też innych rzeczy.

Możliwości dzisiejszych mebli pozwalają zapewnić wygodę, elegancję i funkcjonalność w jednym. Dzięki specjalnym technikom ich tworzenia nie trzeba z niczego rezygnować, nawet dysponując niewielkim metrażem. Sofa z funkcją spania to bardzo ważny element tego typu przestrzeni, dlatego tak ważne jest dopasowanie jej do naszych potrzeb.