Mały, ciasny, ale własny – odebranie kluczy do pierwszego własnego mieszkania napawa dumą. Po pierwszych radościach z posiadania własnych czterech kątów, nadchodzi jednak chwila refleksji i zarazem trwogi – jak sprawić, aby to upragnione lokum stało się przytulne i funkcjonalne pomimo małego metrażu? A oprócz tego sprawiało wrażenie większego? Istnieje kilka rozwiązań, które mogą pomóc zlikwidować ten problem.

Jasna, pastelowa kolorystyka

Użycie we wnętrzach jasnych, stonowanych kolorów sprawi, że przestrzeń zyska kilka dodatkowych metrów sześciennych. Jeżeli chcesz powiększyć optycznie przestrzeń mieszkalną, wykorzystaj pastelowe, promienne barwy z jednej grupy kolorystycznej, jak biel, beż czy écru. Trzymaj się maksymalnie trzech kolorów. Na większe szaleństwo możesz sobie pozwolić, wybierając elementy dekoracyjne, jak pufy, ozdobne poduszki czy koce.

Dużo światła

Jasne mieszkania zyskują na przestronności dzięki dobremu oświetleniu. Wiemy, że najlepsze jest światło naturalne, jednak małe metraże z reguły nie posiadają wielu okien. Ubytki może uzupełnić instalacja sztucznego oświetlenia. Im więcej, tym lepiej! Oprócz standardowej lampy sufitowej przydadzą się także lampy ścienne, listwy halogenowe, a nawet skromne lampy stołowe. Ustawione w różnych częściach pomieszczenia, nadadzą mu głębi i wielowymiarowości.

Skandynawska skromność i funkcjonalność

Mniej znaczy więcej – mieszkańcy krajów skandynawskich znają się na rzeczy. Rezygnując z nadmiaru dekoracji, koncentrują się na prostocie - jednolitych, spójnych stylowo wnętrzach. Proste meble, które spełniają wiele funkcji, jak rozkładana sofa czy stolik z dodatkowymi szufladami, są kwintesencją stylu naszych bałtyckich sąsiadów. Dbają również o to, aby przestrzeń była wykorzystana co do centymetra, inwestując w zabudowę modułową, pełną wnęk, schowków i półek. Takie sprytne rozwiązania to duża oszczędność miejsca i cennej przestrzeni.

Usunięcie niepotrzebnych ścian

Otwarte przestrzenie to również sposób na optyczne powiększenie małego mieszkania. Warto połączyć kuchnię z salonem lub sypialnię z garderobą, wydzielając funkcjonalne strefy poprzez eksperymenty z ustawieniem mebli. Granicę może tworzyć stół jadalny, ustawiona bokiem szafka kuchenna czy specjalne siedzisko. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy kilka metrów w przestrzeni, ale zyskamy również na kontaktach międzyludzkich. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólna przestrzeń.

To, co się świeci

Zastosuj triki optyczne. Są to wszelkiego typu przeszklenia, od okazałych luster po błyszczące fronty mebli czy płytki podłogowe z połyskiem. Wszystko elementy, które odbijają światło, nie tylko nabierają luksusowego charakteru, ale również rozświetlają wnętrze i dodają mu należytej przestronności.

Małe mieszkania to wyzwanie - sprawiają trudność w aranżacji nawet dekoratorom wnętrz. Jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad kompozycji i ergonomii, staną się komfortowym i przytulnym miejscem, w którym będziemy przebywać z przyjemnością.