Indywidualne potrzeby oraz praktyczne podejście decydują zwykle o wyborze łóżka do sypialni. Mebel powinien być przede wszystkim wygodny i komfortowy. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają także wyposażyć je w dodatkowe, użyteczne funkcje. Bez wątpienia jedną z nich jest dodanie do mebla pojemnika na pościel. W tym wpisie podpowiadamy, w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać. Ponadto odpowiemy na pytanie, czym się kierować, wybierając łóżko z pojemnikiem lub klasyczne łóżko bez pojemnika?

Łóżko bez pojemnika

Na komfort naszego snu ma wpływ wiele czynników. Wygodny materac i odpowiednia szerokość łóżka to oczywiście podstawa. Ponadto ważna jest także jakość wdychanego powietrza. Dlatego zaleca się, by przestrzeń pod łóżkiem pozostała pusta. Zapewnia to odpowiednią cyrkulację powietrza pod materacem, a także ogranicza gromadzenie się kurzu oraz roztoczy. W przypadku alergików ma to duże znaczenie, dlatego dla nich łóżko bez pojemnika będzie znacznie korzystniejszym wyborem. Tym bardziej że kurz mógłby gromadzić się także wewnątrz schowka lub na przechowywanych w nim przedmiotach.

Równie istotna jest kwestia temperatury. Wentylacja materaca od spodu pozwala równomiernie rozłożyć temperaturę. Klasyczne łóżko bez pojemnika na pościel sprawdzi się zwłaszcza w sypialni, w której zainstalowano ogrzewanie podłogowe.

Łóżko z pojemnikiem na pościel. Wady i zalety dostępnych rozwiązań

Względy praktyczne decydują zwykle o tym, że decydujemy się na łóżko z pojemnikiem na pościel. Dysponując sypialnią o niewielkim metrażu, nie zawsze mamy wystarczającą liczbę szaf, czy innych miejsc do przechowywania. W tej sytuacji zagospodarowanie dodatkowej przestrzeni pod łóżkiem staje się niemalże koniecznością. Łóżko z pojemnikiem jest chętnie kupowane nie tylko do sypialni, ale także do pokoju dziecka czy nastolatka. W pojemniku możemy przechować dodatkową pościel, poduszki czy koce. Wiele osób wykorzystuje schowek także na rzadziej używane przedmioty. Umeblowanie sypialni wielkimi szafami sprawiłoby, że wnętrze stałoby się przytłaczające. Skrzynia na pościel ukryta pod łóżkiem pozwala zachować ład przestrzenny. Ma to z kolei wpływ na nasz efektywny sen i relaks. Zamontowane w skrzyni wywietrzniki zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza.

Schowek może występować w formie pojemnika na pościel lub w postaci szuflady. Tradycyjny pojemnik na pościel montowany jest pod stelażem łóżka. Aby się do niego dostać, trzeba unieść materac ze stelażem. Ułatwiają to zamontowane siłowniki, jednak może być to nieco problematyczne. Z kolei szuflady bez trudu wysuwa się, najczęściej z boku łóżka. Szuflady wymagają dodatkowej przestrzeni, dlatego ten system nie jest dobrym rozwiązaniem do wąskich i ciasnych sypialni.

Podsumowując,  łóżko z pojemnikiem jest bardzo funkcjonalne. Mimo to, dysponując większą przestrzenią, można zrezygnować ze schowka. Decydując się na najlepsze dla nas rozwiązanie, kierujemy się głównie wielkością mieszkania oraz względami zdrowotnymi. Warto przeanalizować wszystkie dostępne na rynku warianty, aby móc wybrać model, całkowicie spełniający nasze oczekiwania.