Narożniki cieszą się tak dużą popularnością, że powoli wypierają tradycyjne kanapy oraz fotele. To oczywiście wynik ich funkcjonalności, ale też i estetyki. Nowoczesny narożnik do salonu od razu przyciąga wzrok. Zachęca do skorzystania z niego. Nierzadko stanowi centralny punkt całego pomieszczenia. Jaki narożnik wybrać, aby sprawdził się w salonie? Warto zadać sobie kilka pytań, zanim podejmie się decyzję o zakupie. Odpowiemy na nie w naszym wpisie.

Jak duży jest salon?

To podstawowe pytanie. Intuicja podpowiada, że mniejsze salony wymagają mniejszych elementów wyposażenia. To dobry trop. W końcu narożnik do salonu nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca. W przeciwnym wypadku utrudnia poruszanie się po pomieszczeniu. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że narożnik nie może być zbyt mały, inaczej straci swoją funkcjonalność. Siedzenie na zbyt małym meblu będzie zwyczajnie niekomfortowe.

Duży salon może pomieścić znacznie więcej. Nie trzeba więc ograniczać się w wielkości narożnika. Modele o pokaźnych rozmiarach mają lepszą funkcjonalność, a przy okazji wygodniej się na nich wypoczywa. Dlatego właściciele większych salonów mogą spokojnie zainwestować w duży narożnik do salonu.

Ile osób będzie korzystać z narożnika do salonu?

Kolejne bardzo ważne pytanie. Większe rodziny potrzebują oczywiście większych narożników. To sprawia oczywisty kłopot w przypadku, w którym salon nie jest wystarczająco duży. W takiej sytuacji warto jednak zagospodarować więcej miejsca na narożnik zgodnie z zasadą, że meble muszą być w pierwszej kolejności funkcjonalne.

Dobrym rozwiązaniem przy zbyt małym salonie okazują się narożniki modułowe. Dzięki nim można w miarę precyzyjnie dobrać liczbę elementów w taki sposób, aby pomieścić całą rodzinę, a jednocześnie nie zajmować zbyt wiele przestrzeni. Na dodatek narożniki do salonu modułowe występują w bardzo różnych konfiguracjach, co jest tylko dodatkową zaletą.

Czy warto postawić na duży narożnik w małym salonie?

Ponieważ duże pomieszczenia sprawiają mniej kłopotów, skupimy się jeszcze na małych salonach. Istnieje kilka sprytnych sztuczek, które pozwalają zaoszczędzić miejsce. Pierwszą z nich są wspomniane narożniki modułowe. Umożliwiają nie tylko wybranie liczby modułów, ale również konfigurację.

Drugim sposobem jest zakup narożnika odpowiadającego ustawieniu pozostałych mebli w salonie – lewego lub prawego. Warto przy tym podkreślić, że modele modułowe umożliwiają łączenie elementów w dowolny sposób. Trzecim wartym uwagi środkiem na lepsze zagospodarowanie przestrzeni jest właściwe ustawienie narożnika w salonie. Wystarczy ustawić go pod ścianą, dzięki czemu nie będzie zastawiać ciągu komunikacyjnego.

Narożnik do salonu z funkcją spania?

Choć salon nie jest najlepszym miejscem do spania, to narożnik również może pełnić funkcję łóżka. Przydaje się to zwłaszcza wtedy, gdy w mieszkaniu nie ma dodatkowej sypialni. Wówczas narożnik staje się dobrym rozwiązaniem. To wymaga jednak zainwestowania w znacznie większy narożnik. Z oczywistych względów nie sprawdzi się on w salonach o mniejszym metrażu.

Narożniki mogą więc pełnić kilka funkcji, a ich dobór uzależniony jest w głównej mierze od dostępnej przestrzeni. Jeśli jednak wybierze się odpowiedni model, to nawet większy narożnik do salonu będzie bardzo wygodnym elementem wyposażenia wnętrza.