O ile głównym atutem kanapy do salonu może być design, o tyle mebel typowo sypialniany powinien być przede wszystkim wygodny. Łóżko o właściwie dobranych gabarytach, z wysokiej jakości materacem, to podstawa komfortowego snu. Będziemy w nim spędzać prawie jedną trzecią życia, więc warto dołożyć starań przy poszukiwaniach idealnego modelu. Jak wybrać łóżko małżeńskie, aby być z niego zadowolonym? Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Łóżko małżeńskie – idealne wymiary

Przed zakupem mebla do sypialni należy dokładnie zmierzyć powierzchnię, w której będzie stał. Łóżko małżeńskie powinno być na tyle duże, aby pomieściło dwie osoby, zapewniając obojgu swobodę. Jednocześnie musi mieć odpowiednie wymiary, żeby wpasować się w metraż pomieszczenia. Zbyt małe będzie niewygodne, a zbyt przestronne ograniczy przestrzeń.

Minimalna szerokość łóżka dla dwóch osób wynosi 140 cm, ale jeśli mamy więcej miejsca (rozmiary sypialni to umożliwiają), lepiej kupić większe. Wariant o szerokości 160, 180 czy nawet 200 cm gwarantuje pełen komfort podczas snu. Co do wysokości małżeńskiego łóżka, standardowa wielkość to 200 cm, ale osoby o wysokim wzroście będą zadowolone z modelu o długości 220 cm.

Stelaż i rama – podstawa mocnego snu

Stabilna konstrukcja łóżka to priorytet. Wybrany przez nas wariant powinien być wykonany z wytrzymałych elementów, mieć porządny stelaż oraz ramę. Nie bez znaczenia pozostaje też zagłówek. Odgrywa nie tylko rolę dekoracji, prócz tego chroni ścianę przed zabrudzeniami oraz otarciami. Dodatkowo tworzy barierę między zimną ścianą a plecami podczas wypoczynku, np. czytania książki czy oglądania telewizji.

Umiejętnie dobrany stelaż ma znaczący wpływ na komfort snu, a także na dłuższą żywotność materaca. W zależności od preferencji można kupić wersję z płyty meblowej lub listewek połączonych taśmą. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, ważne, aby przy wyborze kierować się gęstością ułożenia listewek. Im gęściej, tym wygodniej będzie się leżało na łóżku.

Stelaż łóżka małżeńskiego powinien być dopasowany do ramy i przymocowany do niej lub ruchomy (rolowany, zwijany). Natomiast sama rama musi mieć mocną, solidną konstrukcję. Istnieje kilka opcji materiałów, z których może być zrobiona, począwszy od drewna, a skończywszy na metalu. Wybór zależy od upodobań przyszłych właścicieli oraz stylu wnętrza. Przykładowo, model z metalową ramą wygląda świetnie w industrialnym wnętrzu, z kolei z drewnianą – w klasycznym.

Główny mebel sypialni – łóżko małżeńskie

Rama oraz stelaż tworzą nierozerwalny tercet z materacem, który może być np. sprężynowy, piankowy lub kokosowy. Wszystkie elementy muszą do siebie pasować, aby całość zapewniała mieszkańcom wygodę w trakcie snu. Wybór materaca nie należy do łatwych, ponieważ będą z niego korzystać dwie osoby, z których jedna może preferować miękkie, a druga – twarde warianty. Jeśli dysponujemy łóżkiem o szerokości 180 cm (lub więcej), idealnym kompromisem będzie zakup dwóch modeli o różnym stopniu twardości. Jeśli mamy mniejsze łóżko, sprawdzi się materac o dwóch stopniach twardości.

Atrakcyjną alternatywą jest łóżko małżeńskie tapicerowane. Wystarczy wybrać model o odpowiednich wymiarach i cieszyć się funkcjonalnym meblem, który ponadto będzie bardzo wygodny.