Styl angielski charakteryzuje niezwykle przytulne i eleganckie wnętrza. Mimo że pochodzi z bardzo zamożnych domów i zamkowych rezydencji dawnych arystokratów, czas się dla niego zatrzymał. Jest to bowiem trend, który przetrwał wieki. Również współcześnie możemy inspirować się sielankowym stylem cottage, czy nieco bardziej wytwornymi aranżacjami w stylu kolonialnym. Podpowiadamy, jak gustownie urządzić salon w stylu angielskim.

Meble w stylu angielskim

Centralne miejsce w angielskim salonie zajmowała niezwykle wygodna i komfortowa kanapa. Ikoną stylu jest zdecydowanie sofa Chesterfield. Ten popularny mebel wyróżnia się prostotą i eleganckim pikowanym wykończeniem. Tapicerowane meble w stylu angielskim to także miękkie i wzorzyste kanapy i fotele. Często ubogacają je kwiatowe nadruki, które mogą być także motywem przewodnim zasłon. Ozdobne poduszki ułożone na oparciu sofy, nadają wnętrzu przytulny i sielankowy charakter.

Komody, biblioteczki i witryny w stylu angielskim zaskakują niebanalną formą i licznymi zdobieniami. Wielbiciele angielskiego stylu zdecydowanie wybierają luksusowe materiały, które świadczą o ich dobrym smaku. Dlatego najbardziej odpowiednim rodzajem wyposażenia do aranżacji salonu w stylu angielskim są meble drewniane.

Oświetlenie salonu

Bardzo charakterystyczne dla stylu angielskiego jest także specyficzne oświetlenie. Sufit zazwyczaj zdobi niezwykle dekoracyjny duży żyrandol. Najczęściej nie jest to jedyne źródło światła w salonie. Na ścianach wiszą kinkiety, a w rogu pokoju tuż przy fotelu stoi ozdobna lampa z pięknym choć ciężkim abażurem ozdobionym frędzlami. Ze względu na to, że światło dociera z różnych źródeł, jest ono rozproszone i delikatne.

Dodatkowe oświetlenie pochodzi z kominka. Kominek to także bardzo charakterystyczny dla stylu angielskiego element wyposażenia. Obecnie można go zastąpić ekologicznym biokominkiem, którego obudowa nawiązuje do tego klasycznego stylu. Bibeloty i ramki ze zdjęciami ustawione na portalu stworzą nostalgiczny kącik wspomnień.

Dodatki w salonie w stylu angielskim

Oprócz gustownych mebli i nadającego klimat oświetlenia, salon w stylu angielskim powinien zachwycać także dekoracjami ściennymi, idealnie dobranymi tekstyliami i kosztownymi dodatkami. Sztukateria na ścianach, a nawet na suficie doskonale podkreśla wytworny klimat angielskich wnętrz. Można ją zastąpić stonowaną kolorystycznie tapetą w duże wzory. Jeżeli chodzi o dominujące we wnętrzu materiały i tkaniny, warto sięgnąć po gruby welur, połyskujący perkal, czy satynę. Bardzo luksusowo prezentuje się też naturalna skóra.

Dodatki w formie drobnych bibelotów – porcelanowe figurki, filiżanki, zegary, ramki – nadają całej aranżacji bardziej domowy charakter. O przepychu mogą natomiast świadczyć obrazy w gustownych ramach zawieszone na ścianie.

Nowoczesny salon w stylu angielskim można urządzić, wykorzystując sprawdzone pomysły. Zabawa stylem polega w tym wypadku na skopiowaniu najbardziej wyszukanych rozwiązań. Niebanalne dodatki i komfortowe meble w stylu angielskim stworzą pełne wdzięku miejsce wypoczynku.