Typowa współczesna kuchnia przypomina sterylne pomieszczenie. Wszystkie sprzęty kuchenne są zwykle pochowane. W zasięgu wzroku pozostają jedynie najczęściej używane urządzenia. Takie wnętrze jest wprawdzie uporządkowane, ale wiele osób postrzega je jako pozbawione klimatu. Należą do nich miłośnicy kuchni w stylu retro. Z nostalgią wspominają czasy dzieciństwa, kiedy kuchnia była miejscem rodzinnych spotkań. Dlatego w swoim własnym lokum decydują się na urządzenie kuchni zgodnie z ówczesną modą. Jak to zrobić?

Fundament kuchni retro – meble, ściany i podłogi

W kuchni retro podłoga powinna być wykonana z naturalnych materiałów. Może to być celowo postarzone drewno, naturalny kamień lub posadzka. Jeżeli zdecydujemy się na płytki podłogowe, warto wybrać wzór w szachownicę. Dawniej był on bardzo popularny, dlatego zdecydowanie wpisuje się w styl retro.

Wybierając kolory ścian, należy pamiętać o tym, że stawiamy na jasne tło. Sprawdzi się tutaj kolor biały, beżowy oraz delikatna szarość. Powierzchnię nad blatem możemy udekorować płytkami ściennymi w jasnym kolorze. Ponadczasowe cegły na ścianie albo tapeta w duże wzory to również wyznaczniki stylu.

Kuchnia retro będzie od początku stylowa, jeśli wybierzemy odpowiednie meble. Klasyczny biały kredens, duży drewniany stół i drewniane krzesła to najczęstsze skojarzenie, które związane jest z dawnym umeblowaniem kuchni. Możemy je odwzorować lub czerpać z niego natchnienie. Takich inspiracji nie brakuje bowiem w kolekcjach mebli kuchennych nawiązujących do klasyki.

Kuchnia retro – jaki sprzęt AGD wybrać?

Duży sprzęt AGD w wydaniu retro charakteryzuje owalny kształt, ciepłe kolory oraz wyeksponowane uchwyty. Bardzo charakterystyczna dla tego stylu jest wolnostojąca lodówka w żywym kolorze. Może ona jednak łatwo zdominować przestrzeń. Jeżeli mimo to zdecydujemy się na  sprzęty w tym stylu, warto zakupić stylowy komplet u jednego producenta. W ten sposób uzyskamy spójną i jednolitą stylistykę wyposażenia kuchni.

Klasyczny duży okap oraz kuchenka gazowa to kolejne elementy aranżacji, które charakteryzują kuchnię w stylu retro. Taki nowoczesny sprzęt kuchenny zachowuje swoją szeroką funkcjonalność. Nieco archaiczny design jest jedynie zabiegiem dekoratorskim, dlatego nie ma wpływu na jakość pracy urządzeń.

Dodatki w kuchni retro

Kuchnia retro jest bardzo funkcjonalna. Wszystkie niezbędne naczynia i pojemniki dostępne są w zasięgu wzroku. Patelnie oraz emaliowane rondle można powiesić na kuchennym relingu. Ozdobą blatu będą nie tylko małe sprzęty AGD w przyjemnych pastelowych barwach, ale też puszki na żywność, czy równie praktyczny chlebak. Nawet czajnik można dobrać tak, aby nawiązywał do stylu retro. Wystarczy wybrać model elektryczny w stylu vintage albo zdecydować się na emaliowany czajnik na gaz z roślinnym wzorem. Wyznacznikiem stylu będą także „starodawne” wagi kuchenne, zestawy emaliowanych garnków w kropki, stylowy zegar ścienny i inne dodatki.

Kuchnia retro to przestrzeń bardzo klimatyczna. Możemy ją gustownie urządzić, korzystając z produktów stylizowanych lub dając drugie życie starym meblom bądź używanym dawniej przedmiotom.